Week-endul trecut am avut placerea sa-l gazduiesc pe Lauritz. Un baiat care la 17 ani, dupa ce a incheiat socotelile cu liceul, pomovand examenele, spre deosebire de colegii lui, a decis sa ia o pauza de 1 an si sa calatoreasca putin in lume, si cum altcumva decat:
- cu bicicleta.
Lauritz a plecat de aproape o luna, mai exact 26 de zile, din Berlin cu destinatia Istambul, dupa care va lua trenul pana in Asia pentru a-si vizita varul, iar in cele din urma se va intoarce cu avionul acasa.
Pentru mine, Lauritz e eroul meu. Mi se pare incredibil ca la 17 ani sa pleci singur intr-o excursie cu bicicleta prin lume. Spune ca e cea mai buna decizie pe care a luat-o pana acum si crede ca va mai face si alte excursii pe viitor, insa nu vrea sa cada in extrema, sa stea prea mult pe bicicleta. Vrea o viata normala si din cand sa faca cate o excursie.
Ce am aflat cu surprindere de la el, chiar cu cuvintele sale ca in Romania a intalnit cei mai amabili oameni din cati a intalnit in alte tari, inclusiv Germania. De aici am povestit un pic despre cum suntem noi priviti ca niste prosti si cum chiar ne consideram asa datorita a ceea ce vedem la TV dar si in jur, insa eu cred ca suntem CEI MAI TARI ! sau cel putin ca putem fi.
Pe Lauritz il puteti intalni, acum cel mai probabil in drum spre Bucuresti. Sper sa il intalnesc din nou la Redbull, unde l-am invitat sa urmareasca live unul din cele mai inedite concursuri din tara.
Ne vedem sambata in marea capitala !
joi, 17 octombrie 2013
luni, 23 septembrie 2013
luni, 9 septembrie 2013
Arad Bike Race !
Ieri am participat pentru a 2-a oara la concursul organizat de echipa din care fac parte : Cupa Racing Bike Pro. Daca anul trecut nu eram intr-o forma prea buna anul acesta am ales proba cea mai grea: 51 de km, nivelul 1.
Inca de la start am reusit impreuna cu colegul meu Pantani sa ne distantam de restul si sa prindem avans fugarindu-ne pana aproape de final.
Traseul mult mai frumos decat anul trecut, de viteza si foarte bine marcat.
Intr-un final am obtinut locul 2 dupa o lupta cot la cot cu Pantani pana in ultimii 10 km.
Un rezultat frumos care nu poate decat sa ma surprinda placut.
Felicit colegii de echipa care au organizat din nou aceasta competitie. In special multumiri lui Stefan Rogoz care a facut ca totul sa fie posibil.
Inca de la start am reusit impreuna cu colegul meu Pantani sa ne distantam de restul si sa prindem avans fugarindu-ne pana aproape de final.
Traseul mult mai frumos decat anul trecut, de viteza si foarte bine marcat.
Intr-un final am obtinut locul 2 dupa o lupta cot la cot cu Pantani pana in ultimii 10 km.
Un rezultat frumos care nu poate decat sa ma surprinda placut.
Felicit colegii de echipa care au organizat din nou aceasta competitie. In special multumiri lui Stefan Rogoz care a facut ca totul sa fie posibil.
marți, 3 septembrie 2013
Ce ai vrea sa afli despre ciclism ?
Lansez aceasta mica provocare pentru toti cei care practica ciclism si citesc acest blog, pentru a intelege care sunt nevoile voastre ca sportivi. Ce doriti sa aflati ? Ce va opreste sa progresati ? Ce ati vrea sa stiti dar va este neclar ? sau pe scurt : Daca ai putea sa ii pui o intrebare celui mai bun ciclist din Romania, care ar fi aceea ?
Poate fi orice intrebare, chiar si mai multe va rog. Vreau sa aflu ce vrei sa aflati si promit sa citesc toate intrebarile voastre.
luni, 2 septembrie 2013
Cum poti sa investesti cel mai util o ora si jumate din viata ta ?
Brave Archer Films a realizat un documentar despre anul 2012 şi celebra dată 21 decembrie despre care, unii spuneau că va aduce Apocalipsa. Ei bine, în acest documentar subtitrat şi în limba română (dacă apăsaţi butonul CC după ce începe derularea filmului), aflăm detalii interesante despre ceea ce ne aşteaptă în 2013 şi după aceea.
Teoria sfârşitului lumii se bazează pe Calendarul Lung Maya care se termină exact la data de 21 decembrie 2012. Chiar dacă mulţi susţin faptul că mayaşii au prezis sfârşitul lumii, nu există dovezi care să susţină asta. Calendarul Maya doar se resetează la această dată, în timp ce un ciclu se termină, alt ciclu începe.
Mulţi consideră că dovezile lăsate de mayaşi, indică o mare schimbare în conştiinţă, părăsim Era zodiacala a Peştilor şi intrăm în Era Vărsătorului. Ce încercau strămoşii noştri să ne transmită? Este sfârşitul lumii? Sau este perioada marii transformări în conştiinţa umană?
Un nou început
"Omule, cunoaşte-te pe tine însuţi, şi vei cunoaşte Universul şi Zeii!" Deci, atunci vom înţelege că suntem microcosmos în macrocosmos, stele care se mişcă dintr-o parte în alta în diferite cicluri, atunci vom percepe conexiunea dintre noi şi Dumnezeu. Indivizi, grupuri, societăţi, starea de spirit a întregii planete - toate pot fi modificate, pot fi schimbate, şi motivul pentru asta este pentru că planeta, societăţile, grupurile de oameni... nu sunt ceea ce par a fi.
Sunt doar un alt nivel de conştiinţă.
Suntem cu toţii conştiinţă.
Oamenii încep să devină conştienţi de cine sunt cu adevărat, şi încep să realizeze faptul că viaţa este mai mult de atât, şi că ar vrea mai mult de la aceasta... Nu lucruri materiale, ci mai mult în ceea ce priveşte pacea şi iubirea, încetarea războiului, a înfometării.
Aşadar, lumea începe să realizeze că există o comunitate umană.
Există o idee cum că o să fim purtaţi într-o conştiinţă superioară. Fiecare dintre noi, pentru o perioadă scurtă de timp. O conştiinţă superioară în care ne contopim cu divinitatea, cu toată conştiinţa, pentru o scurtă perioadă de timp, ştim totul, devenim o parte din unitate.
Suntem cu toţii faţete, faţete experienţiale, mici elemente individuale sau "atomi", parte din divinitate.
Ne confruntăm acum cu un fel de tsunami la nivel de conştiinţă şi suntem pregătiţi să ne transformăm într-un val al conştiinţei. Mayaşii ne învaţă că se vor petrece lucruri minunate, extraordinare, mari transformări în conştiinţa umană.
Cu siguranţă se petrece o schimbare în conştiinţă.
Teoria sfârşitului lumii se bazează pe Calendarul Lung Maya care se termină exact la data de 21 decembrie 2012. Chiar dacă mulţi susţin faptul că mayaşii au prezis sfârşitul lumii, nu există dovezi care să susţină asta. Calendarul Maya doar se resetează la această dată, în timp ce un ciclu se termină, alt ciclu începe.
Mulţi consideră că dovezile lăsate de mayaşi, indică o mare schimbare în conştiinţă, părăsim Era zodiacala a Peştilor şi intrăm în Era Vărsătorului. Ce încercau strămoşii noştri să ne transmită? Este sfârşitul lumii? Sau este perioada marii transformări în conştiinţa umană?
Un nou început
"Omule, cunoaşte-te pe tine însuţi, şi vei cunoaşte Universul şi Zeii!" Deci, atunci vom înţelege că suntem microcosmos în macrocosmos, stele care se mişcă dintr-o parte în alta în diferite cicluri, atunci vom percepe conexiunea dintre noi şi Dumnezeu. Indivizi, grupuri, societăţi, starea de spirit a întregii planete - toate pot fi modificate, pot fi schimbate, şi motivul pentru asta este pentru că planeta, societăţile, grupurile de oameni... nu sunt ceea ce par a fi.
Sunt doar un alt nivel de conştiinţă.
Suntem cu toţii conştiinţă.
Oamenii încep să devină conştienţi de cine sunt cu adevărat, şi încep să realizeze faptul că viaţa este mai mult de atât, şi că ar vrea mai mult de la aceasta... Nu lucruri materiale, ci mai mult în ceea ce priveşte pacea şi iubirea, încetarea războiului, a înfometării.
Aşadar, lumea începe să realizeze că există o comunitate umană.
Există o idee cum că o să fim purtaţi într-o conştiinţă superioară. Fiecare dintre noi, pentru o perioadă scurtă de timp. O conştiinţă superioară în care ne contopim cu divinitatea, cu toată conştiinţa, pentru o scurtă perioadă de timp, ştim totul, devenim o parte din unitate.
Suntem cu toţii faţete, faţete experienţiale, mici elemente individuale sau "atomi", parte din divinitate.
Ne confruntăm acum cu un fel de tsunami la nivel de conştiinţă şi suntem pregătiţi să ne transformăm într-un val al conştiinţei. Mayaşii ne învaţă că se vor petrece lucruri minunate, extraordinare, mari transformări în conştiinţa umană.
Cu siguranţă se petrece o schimbare în conştiinţă.
vineri, 16 august 2013
Povestea continua la Garana !
Cel mai mare regret al meu, in materie de concursuri, anul acesta, este lipsa BMM din calendar. A fost ca o lovitura pentru ca e cel mai de suflet maraton. E ca la fete: a fost primul ! Si mai mult, n-a fost editie fara podium, asa ca multumita circumstantelor am ales sa continuam aceasta traditie a "podiumurilor" astfel ca week-endul trecut am luat startul la Garana XCO, unde am ocupat locul 2 dupa o lupta interesanta cu Crista Daniel si Pantani.
Pe scurt, un traseu cu multa iarba, hop-uri, slalom printre musuroaie, 2-3 mlastini, push-bike si urcari la limita. A fost interesant si ca de obicei, oricand imi face MARE placere sa merg la garana. Am avut parte de o zona superba, o primire deosebit de calduroasa din partea domnului Mitroi Adrian intr-o atmosfera cum numai la noi la Brebu poti gasi.
Felicitam echipa organizatorica, care a reusit sa organizeze acest concurs pe ultima sute de metrii si pentru ca a reusit sa adune o mana de oameni intr-o asa zona deosebita.
Noi ne vedem la Geiger peste 2 zile !
Pe scurt, un traseu cu multa iarba, hop-uri, slalom printre musuroaie, 2-3 mlastini, push-bike si urcari la limita. A fost interesant si ca de obicei, oricand imi face MARE placere sa merg la garana. Am avut parte de o zona superba, o primire deosebit de calduroasa din partea domnului Mitroi Adrian intr-o atmosfera cum numai la noi la Brebu poti gasi.
Felicitam echipa organizatorica, care a reusit sa organizeze acest concurs pe ultima sute de metrii si pentru ca a reusit sa adune o mana de oameni intr-o asa zona deosebita.
Noi ne vedem la Geiger peste 2 zile !
Abonați-vă la:
Postări (Atom)





