simpleserggio.blogspot.com Web analytics

joi, 15 august 2013

The new world of 29-ers




Astazi am avut placerea sa testez pentru prima data un 29-er adevarat, un model de top. Parca ar fi din alta dimensiune, e o lume noua sub cele 2 roti, mai mari.

O metafora care descrie destul de bine 29-erul este: "E ca si cum toata viata ai condus o masina cu 4 viteze, iar acum ti-ai cumparat una cu 6 viteze, si mai e si mercedes ".

Pe scurt e incredibil. Am mai avut placerea sa testez un model de la Merida, anume Big Nine. Insa, astazi am avut o noua experienta. Sa trecem la ceea ce va intereseaza. Eu personal nu inteleg ceva teoretic, am nevoie de exemple. Asa ca "e tare, e super, bestial" nu va ajuta cu nimic.

Cateva dintre beneficiile reale ar fi asa:

- Mult mai bun control la coborari. In acelasi timp scutura mai putin la trecerile peste obstacole. Te duce usor cu gandul la un full-suspension. La un moment dat a inceput sa imi fie frica ca o sa o patesc, din cauza ca prinde repede viteza la vale si te face sa-ti depasesti limitele, sa mergi cum n-ai mers niciodata, si e cam periculos sa te apropii de limitele noi. Este mai confortabil la vale , multumita diametrului rotii, care trece mult mai bine peste obstacole diminuand socurile.



- Are o foarte buna aderenta la urcari. Pe bolovani, pe santuri in V, pe urcari abrupte se agata parca cu ghiarele de panta, chiar daca uneori scapa pentru putin timp aderenta, ca apoi sa revina si sa se stabilizeze.

- O calitate mai buna a franarii. Nu pot explica, pur si simplu , simti ca te opreste, reduce viteza, fara sa derapeze. De asemenea asa cum am mai spus mai sus, accelereaza repede si prinde viteza destul de usor la vale.



Cam atat am reusit sa notez la o prima sesiune de training cu noul bike.
Alti oameni care se dau cu 29 au spus ca le-a luat o saptamana sau mai mult 2 luni sa se acomodeze cu el. Ei bine , in cazul meu cred ca a fost dragoste la prima vedere. Poate si din cauza ca sunt nascut in data de 29 :)).
Cristi Losonczi spunea ca antrenamentele sunt mai distractive pe 29, ii dau totala dreptate, iar acum il inteleg. Abea astepti sa revii pe ea si sa calci pedala, e ca si cum abea ai invatat sa mergi cu bicicleta si esti nerabdator sa inceapa ziua.

Ne vedem la Geiger !

joi, 25 iulie 2013

Paltinis Stage XCO/XCP

Sunt unele concursuri pe care le planuiesti, care le treci acolo pe lista obiectivelor care o faci cu un an inainte, unele sunt vise de o viata la care an de an te chinui sa iti atingi obiectivul, pentru unele ai o dorinta incredibil de arzatoare, iar altele vrei sa le castigi poate pentru o recompensa sufleteasca, pentru tine, sau pentru altfel de recompense. Pentru altele faci compromisuri, iti reorganizezi toata viata in functie de ele, iti faci planuri de batalie, le urmaresti numai tu stii cu cata munca, disciplina, motivatie si sudoare. Numai tu stii cate mii de km te-ai antrenat pentru un singur concurs, care tine 1-2 ore.

Cred ca in capul listei cu obiective de care spuneam, pentru multi se afla scris mare "Tilul de campion national". Acesti oameni au avut ocazia week-endul trecut sa isi indeplineasca obiectivul maret.
Pentru ca sambata 20 iulie, intr-o zona la inaltime, in imprejurimile celei mai inalte statiuni din tara: Paltinis, s-a organizat Campionatul National de XCO. Aici ai ocazia sa vezi unde te clasezi, sa ai cu ce te lauda la prieteni, sa ai termeni de comparatie si sa nu traiesti in iluzia ca esti cel mai tare din oras, campion pe sate.

Aici e locul unde vin cei mai buni sportivi din tara sa concureze la disciplina de mountainbike XCO.
Asadar impreuna cu o gasca de entuziasti din Resita alaturi de George Popovici , Aurelian Raducanu si Marian Manole am ajuns inca de joi in frumoasa zona ca sa ne obisnuim cu aerul atat de pur, apa de izvor, mancarea foarte buna de la cabana Nora si bineinteles cu radacinile, bolovanii si toate portiunile tehnice ce ne asteptau.

De data aceasta organizatorii au pregatit un traseu care mi s-a parut cel mai usor dintre toate editiile anterioare organizate la Paltinis. Cred ca au facut acest traseu mai accesibil si pentru ca stiau ca sambata vor fi nu mai putin de 200 de participanti la startul celei de a 2-a etape a Triadei MTB: Paltinis Stage XCO/XCP.

Am avut la dispozitie aproape 2 zile sa invatam fiecare petec din traseu, sa facem zeci de incercari. Asta cred ca e una din cele mai importante lectii pe care le-am invatat eu din sport : Perseverenta !
La antrenamente am fost surprinsi sa vedem importanta acestui concept. Pentru ca la prima vedere erau portiuni pe care nu reuseam sa trec, insa dupa vreo 10-20 de incercari incepea sa imi iasa. Ce vrei mai mult ? Practic detii secretul succesului. ORICE lucru il poti obtine cu o doza suficienta de perseverenta. Dar sa lasam lectiile de psihologie si sa revenim la ale noastre.

Vineri , ne-am ridicat numerele, am participat la sedinta tehnica, unde marea mea intrebare a fost cum vom lua startul 200 de participanti pe un asa traseu ? Intrebarea mea s-a dovedit a fi singura si cea mai mare neplacere a tuturor participantilor din ce am aflat de la restul.



Sambata, dupa aproximativ 40 de minute de incalzire, care cum stie mai bine, ne-am asezat la start cu gandul ca ai facut tot ce ai putut pana atunci si nu mai ai ce sa faci, si te relaxezi, dar auzi numaratoarea inversa si devii constient ca urmeaza 3 ture in care esti testat cat de bine te-ai pregatit si cat de bine ti-ai facut temele.

Un start ca din pusca, prima curba 160 de grade, imbulzeala multa, dar ai noroc si prinzi liber pe exterior si incerci sa te desprinzi de marea gramada. Nici nu are timp sa iti creasca pulsul ca deja te vezi pe prima urcare , unde tragi si mai tare ca sa intrii printre primii pe coborarea ingusta unde nu poti face depasiri.

Totul a durat ( teoretic ) 51 de minute, cum scria pe foaie. Insa din cauza unei neintelegeri intre albitrii au uitat sa fluture steagul dupa 3 ture astfel dupa a 3-a tura incheiata cu sprint ma trezesc ca intru in tura 4 si ma gandesc ca decat sa fac o prostie sa ma opresc si sa stric tot ce am construit , mai bine mai continui, doar mersul pe bicicleta face piciorul frumos nu ?

Inca de la inceputul turei 3 am inceput sa prindem din urma pe cei intarziati si am inceput sa am emotii si nu din cauza traseului. La un moment dat pe un single-trail era un tip intarziat ce mergea incet, l-am atentionat inca de cand l-am vazut ( cu vreo 50 de metrii inainte), insa nicio reactie din partea lui. Noi eram 3 care nu stiam cum sa scapam unul de altul , iar el isi vedea de drum. Am continuat sa ii spun sa faca loc pana am ajuns in spatele lui, pentru un scurt timp am dat dovada de un spirit diplomatic si pur si simplu i-am spus "imi faci loc te rog frumos ? " Doar trebuie sa fim un exemplu nu ? Replica lui care a fost ? s-a oprit exact in mijlocul drumului desi avea suficient loc in dreapta sau in stanga. Intre timp am fost depasit de concurentul din spate si astfel am pierdut o pozitie. In momentul acela am avut o revelatie si m-am gandit ca oamenii cu IQ din 2 cifre n-ar trebui sa aibe voie sa ia startul la astfel de competitii.

Am incheiat nevatamat cursa, dupa 51:03 de minute la numai 2 minute 44 de castigatorul probei si noul campion national la amatori Madaras Atiila. Ce inseamna asta ? Obiectiv ratat. Cu toate acestea, eram bucuros cand am ajuns la final pentru ca am dat cam tot ce am putut si multumesc ca am scapat fara nicio cazatura. Au fost suficiente cele care le-am vazut numai.


A 2-a zi am luat startul la etapa XCP pe un traseu de 25 de km, foarte frumos dar la fel de tehnic ca si cel de xco. Am avut parte, asa cum ne-a informat Tudy la sedinta tehnica, de un traseu adevarat de mtb. Dupa ce am pierdut pozitii importante pe prima coborare pe bolovani din cauza ca nu reuseam sa ma opresc nicicum, iar piciorul nu imi intra in pedala, am reusit sa continui cursa si sa ma bucur de traseu. Ulterior m-am bucurat sa ma intalnesc pe traseu cu noul Campion national U23 Cristi Losonczi care numai ce avusese o pana, Chiar imi era dor sa ma duelez cu el, dupa ce in urma cu 2 ani ne bateam cot la cot pentru locul 1 la BMM. Chiar si asa, cu tot cu pana, multumita 29-erului sau a reusit sa se distanteze pe ultima urcare pe bolovani unde urca mai bine pe ei.

Am terminat si aceasta proba dupa 1:52:03 pe locul 12 la categorie. Am incheiat astfel a 2-a etapa a Triadei si totodata unul din cele mai frumoase week-enduri din an.
Pentru acest lucru multumesc prietenilor alaturi de care a fost o placere sa concurez si sa ii intalnesc, Multumesc Ramona !, multumesc pentru incurajari, si multumesc sponsorilor: Racing Bike Pro , Isostar , Compressport si noului meu sponsor ....Go Pro !
Mai jos va invit sa vedeti ...cum am vazut noi acest week-end.

PS:Incercati sa ignorati micul banner, a fost o surpriza si pentru mine dupa 2 zile de montaj sa vad ca iese asa. Asta e, nu am putut lasa un mic banner sa ma impiedice.

Enjoy !



Numai "succesuri"!

luni, 8 iulie 2013

Banca

Imaginează-ți că ai un cont la o bancă oarecare. În fiecare dimineață te trezești cu 86400 lei în cont. Bani pe care poți să-i cheltui cum dorești. Există o singură regulă: banii pe care nu i-ai cheltuit nu se reportează de la o zi la alta. În fiecare dimineață ce n-ai cheltuit ieri se șterge și alți 86400 lei sunt depuși în cont.

Ce-ai face? Ai scoate toți banii și i-ai cheltui pe toți, nu-i așa?



În fiecare zi primești 86400 de secunde. În fiecare seară cele pe care le-ai irosit sunt șterse. Nu se reportează nimic pentru a doua zi. Nu există overdraft.

A doua zi dimineață primești altele și este răspunderea ta să le cheltui cât poți de bine. Investește-le în cunoaștere, petrece timp cu cei dragi, încearcă să fii fericit și sănătos.
Timpul se scurge. Nu-ți irosi ziua. Nu se reportează nimic pentru mâine.

duminică, 26 mai 2013

marți, 21 mai 2013

Back in business - Cozia MTB

Ieri participam la Cozia Mtb Race pentru prima oara, intr-o zona superba din judetul Valcea. Un concurs la a 2-a editie care promite multe prin zona in care se organizeaza si asa a si fost.

Multumita lui George Popovici am avut parte de cazare de 5 stele , ideala astfel incat sa fim cat mai pregatiti pentru start. Un start simbolic prin oras dupa care s-a dat startul real pe un traseu cu 1560 diferenta de nivel si 40 de km parcursi in 2 : 34.

Un traseu deosebit care dupa Liman Bike Race nu m-a mai surprins cu diferenta mare de nivel, insa m-a surprins placut cu peisajele frumoase, oamenii din sate care te incurajau, coborarile tehnice din padure dar si cu urcarile unde ne luptam cot la cot mai multi concurenti. Altii mai sprinteni altii nu.



Acest concurs m-a mai surprins insa si dintr-un alt punct de vedere. Mare mi-a fost mirarea sa vad ca sunt in fruntea cursei de 2 ori. A 2-a oara eram pe a 2-a urcare fiind considerata cea mai grea si trageam tare de pedale sa ii prind pe cei din fata cu o dorinta incredibila. Speram ca dupa fiecare curba sa il vad pe cel din fata, si nu se intampla asta, si trageam mai tare mai tare si nimic. Stiam ca daca sunt perseverent trebe sa apara cineva din fata, dar nu a dat roade.

Cand am ajuns in primul sat si am vazut cativa oameni, ii intreb cati mai sunt in fata, la care raspunsul lor este : Hai hai trage tare ca esti primul !  In Gandu meu: Astia vor sa ma motiveze chiar daca sunt al 4-lea al 5-lea. Frumos din partea lor ! Continui si mai gasesc alti oameni, intreb si de data asta : Al cate-lea sunt ? Raspuns: Primul !! Zic in mintea mea : N-au cum sa minta atatia, inseamna ca sunt primul.

Si aici am fost din nou la conducerea cursei, insa imi era frica sa nu patesc ca la BMM in 2011 cand in ultimii 5 km am pierdut locul 1. Si cum de ce tie frica nu scapi, nu trece mult si ma trezesc in spate cu Doddo, continuam impreuna spre ultima urcare, unde din cauza dezhidratarii il vad ca nu mai poate. Iar eu cum aveam o dorinta incredibila sa castig, incerc sa fortez la push-bike si sa ma distantez de el.



Eram in extaz. Incep coborarea spre finis, ma uit din cand in cand in spate, si nimic nu ma mai opreste sa castig PRIMA cursa din anul acesta si cred ca si prima din viata mea. Pentru prima oara, am fost castigatorul absolut.



Insa trebuie sa fiu fair-play si sa recunosc ca am avut noroc si nu eu am fost cel mai bun, insa am fost o combinatie perfecta intre : Atentie, Concentrare, Dorinta si Antrenament. Pentru acest lucru multumesc Isostar Romania si Compressport.

Pana una alta ma bucur de victorie si de modul in care am inceput sezonul, dupa un an cu BAC si rezultate slabute. Inca un concurs la care am putut fi prezent cu micul stand Isostar si Compressport, toate multumita echipei cu care am venit, fara de care nu m-as fi descurcat si pe care ii felicit pentru rezultatele obtinute: Marian, Rica si doamna Mirela.



Fac o paranteza si te intreb : Cum ti s-ar parea un concurs de XCO la Resita ? S-ar putea sa fie noul meu plan pentru anul viitor. Vorbeste cu mine si spune-mi te rog parerea ta despre aceasta idee, intr-un comentariu mai jos.


Pana la urmatorul concurs...fiti cuminti si pedalati corect !

marți, 7 mai 2013

Training Camp Thassos

Pe scurt a fost un sejur All-Inclusive, adica a inclus tot ce se putea: peisaje frumoase, plaje de vis dar si munca din greu pe bicicleta, cum e de obicei la inceput de sezon. Am avut parte de adrenalina cu salturi de la 10 m , am cunoscut oameni deosebiti , interesanti si pasionati de viata, oameni pe care vrei sa ii mai revezi,am avut parte de mancare pe alese multumita bucatarilor echipei SMART :)) , mai ales pe langa toate momentele frumoase am avut parte de o gasca super faina.



Asa cum probabil stiti a fost vorba de 4 zile din care prima a constat in Tour of Thassos, cel mai bine s-a clasat George fiind al treilea roman, terminand cu primul pluton pe locul 12. Eu am avut rezultate mai modeste, mai slab ca anul trecut , sunt constient din ce cauza dar sunt increzator in planul meu de antrenament.
Restul zilei a fost rezervat pentru refacere cu ajutorul produselor Isostar si Compressport.


A 2-a zi am luat startul la cursa de mtb unde ne-am jucat putin cu relieful stancos al insulei. George a fost iarasi in forma obtinand locul 8 si locul 4 la general pe ambele zile (sosea+mtb), destul de aproape de podium.
In celelalte 2 zile una a fost relax total iar in ultima zi am mai facut odata turul insulei.

Personal pentru mine au fost primele 2 curse din an. Insa prima cursa oficiala va fi week-end-ul viitor. Ne vedem la Liman unde voi fi prezent cu micul stand Isostar si cu produse Compressport (folosite pentru recuperare) pentru a va oferi produsele de care aveti nevoie pentru a face fata cu brio traseului pregatit de echipa lui Alin , si credeti-ma ca dupa ce am vazut traseul, chiar aveti nevoie !

Am realizat pentru voi un videoclip in care am incercat sa surprind cele mai interesante momente din acest Training Camp .
Astept parerea voastra, sper sa va placa !

Multumesc sponsorilor care au facut posibil acest lucru si care ma sustin fizic si moral tot timpul :
parintii mei !

Enjoy !


thassos from Paraschivu Sergiu on Vimeo.